Porozmawiaj z ręką (czerwoną)

Już po eliminacjach. Były one naprawdę przełomowe. Po pierwsze, stworzyły nową legendę – mecz z Portugalią w Chorzowie w którym Polakom wszystko wychodziło, grali naprawdę pięknie i mieli kilka szans na podwyższenie wyniku. Po drugie, rewanżowe spotkanie na Estadio da Luz zostało zwycięskim remisem naszych czasów. Nie był to mecz aż epokowy jak Wembley, ale na swój sposób godny przejścia do historii, szczególnie jeśli się wspomni wyrównujący gol Krzynówka i jego okoliczności. Po trzecie, zakwalifikowaliśmy się do dwóch kolejnych ME w trakcie zaledwie jednego roku.

Dziś rozlosowano grupy eliminacji MŚ w 2010 roku. Nie rozumiem skąd zachwyty nad "grupą marzeń". Nie mam złudzeń co do różnicy klas między Czechami a Polską. Ponadto Czesi nie zwykli ostatnio gubić punktów ze słabszymi zespołami jak choćby Portugalczycy. O tyle to dobry przeciwnik, że jest blisko, no i nasi piłkarze nie mają jakiegoś nabożnego respektu przed południowymi sąsiadami, w przeciwieństwie do Anglii, Niemiec czy Skandynawów. To, że udało nam się nie trafić na Danię to sukces. Północna Irlandia jednak ostatnio poważnie namieszała w swojej grupie, więc wskazywanie na to, że ich już znamy, może być złudne. Słowacja i Słowenia kiedyś grały nieźle w piłkę, podobno ostatnio jest z tym słabiej. Ale to akurat dobrze, bo może komuś mocniejszemu odbiorą punkty i oby nie nam. San Marino – niestety – kojarzy się głównie z wielką smutą polskiej piłki i golem strzelonym ręką Furtoka. Oni raczej punktów nie będą odbierać i to szkoda.

A co do tytułu – TVP1 zamieściła infografikę z sześcioma flagami krajów z naszej grupy. Wśród nich znalazła się flaga Irlandii, ale nie Płn. tylko Republiki. To chyba spora gafa; na północy, części Wielkiej Brytanii, oficjalną flagą jest Union Jack, ale dla celów futbolowych (vide FIFA) używa się Bandery Ulsteru, czyli czerwonego krzyża na białym tle z czerwoną pięścią na białej gwieździe pośrodku. Ale nie tylko TVP (i prezydentowi) takie pomyłki się zdarzają. Na stronach The Times reprezentacji Białorusi przypisano biało-czerwono-białą flagę z krótkiego okresu faktycznej wolności zamiast przywróconego przez Łukaszenkę komunistycznego czerwonego sztandaru ze wzorkiem.

Z innych grup godne uwagi jest na razie chyba tylko ponowne starcie Chorwatów i Anglików. Oczywiście wynik losowania wywołał uśmiechy w Durbanie i pewnie przed telewizorami całej Europy. Anglia ma dużą szansę zmyć plamę z honoru, jednak czekają ich wcale niełatwe wyjazdy na Kresy, czyli do Mińska i Kijowa. Nasza grupa jednak jest łatwiejsza.

 

 
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: