Nas czworo – pierwszy miesiąc

Miesiąc temu na świecie pojawiła się Dorotka. Ważyła całe 2600 gramów przy 52 cm „wzrostu”, była więc względnie długa ale chuda. W szpitalu nasza chudzinka spadła do 2480 gramów zatem musieliśmy włożyć wiele wysiłku w jej karmienie tak by szybko zyskiwała na wadze. Dziś jej buźka jest wyraźnie zaokrąglona, nóżki nabrały tłuszczyku a i brzuszek jakby większy.  Waga to 3500 gramów zatem przyrasta w normie. 

Początkowo Dorotka za główny cel w życiu wyznaczyła sobie jedzenie a postawiła przy tym na ilość a nie jakość. Jedząc zasypiała, a po chwili się budziła pchając palce do buzi i płacząc o więcej. Teraz sypia już dłużej ale posiłki nadal są niespieszne.

Pojawiła się, na razie krótka, faza obserwacji świata. Gdy dziecko nie śpi ani nie je to potrafi się rozglądać, czasem w coś wpatrywać. Niekiedy niecierpliwi się bez widocznego powodu i domyślamy się, że domaga się naszej uwagi. Czasem zaszczyca nas (albo lampę) przekochanym, pewnie nie w pełni świadomym, uśmiechem. Główkę trzyma coraz lepiej. Rączki i nóżki wyglądają na nieskoordynowane.

Martusia bardzo kocha swoją siostrzyczkę, stara się pomagać przy przebieraniu i kąpieli. Czasem tej miłości jest za dużo, ale tak to już jest z przedszkolakami. Niestety przedszkole to siedlisko zarazków więc teoretycznie powinniśmy siostry izolować.

W ogóle starsza siostra bardzo wiele się nauczyła w przedszkolu i teraz te zabawy zawitały do naszego domu. Dziś Marta zrobiła dwie kukiełki z tekturowych wałków – oryginalne były z kaczanów kukurydzy. Lubi też wycinać i kleić sama kształty z papieru. Zrobiła nawet 2 papierowe wycinanki Dorotki – jedną śpiącą a drugą czuwającą!

Dorośli też mają się dobrze, tylko doba trochę za krótka i nie ma kiedy spać. Młodsza budzi się w nocy a starsza wstaje o świcie i nocny odpoczynek przepada. Ale i tak jesteśmy szczęśliwi.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: