Umysł dziecka

Dziś coś o starszej córce. Od prawie pięciu lat obserwuję rozwój jej umysłu i ciągle odkrywam coś zaskakującego.

Weźmy pod uwagę układanie puzzli. Naturalnie na początku Marta zabierała się za jedynie metodą prób i błędów. W miarę rozwoju zaczęła zwracać uwagę na charakterystyczne punkty znajdujące się na puzzlach i na tej podstawie dobierała elementy. Teraz jest już duża i przyjrzałem się jej obecnemu sposobowi. Naturalnie kolor puzzla nadal są dla niej najważniejszym sygnałem gdzie będzie pasował. Ale ku mojemu zdziwieniu jego kształt nie ma dla niej zbyt wiele wartości. Owszem, decyduje o tym czy element pasuje czy nie, ale rzadko kiedy jest głównym motywem wyboru miejsca przyłożenia. Nawet znaczenie puzzli brzegowych pozostaje dla niej nieodgadnione i próbuje przyłożyć je w ewidentnie niepasujący sposób. Przy tym wszystkim puzzle układa bardzo sprawnie, choć na pewno wpływa na to doświadczenie wynikające z jej świetnej pamięci.

Podstawy szachów nie sprawiły jej problemów, niestety reguły to tylko część zabawy a nie mam tyle czasu by z nią regularnie grać. Kłopot sprawia mi szczególnie sensowne podkładanie się, by nie straciła zapału. W innych dziecięcych grach widać u Marty dobre rozumowanie przeplatane z wątpliwej jakości posunięciami. Ukrywanie zamiarów jej nie wychodzi. Natomiast w grach pamięciowych radzi sobie świetnie, lepiej od rodziców.

Naturalnie dzieci ery komputerów radzą sobie świetnie z elektroniką i Marta nie jest wyjątkiem. Opanowanie pilota, klawiatury i myszki to oczywiście umiejętności manualne. Ale co nacisnąć na pilocie – to już trzeba się nauczyć. A najciekawiej jest kiedy dziecko samo uczy się tego przez obserwację. Otóż pewnego wieczoru w domu pojawiła się ramka cyfrowa z pilotem. Następnego dnia latorośl już ją włączyła. Zapytana skąd to umie odparła:

– Bo tu jest taki przycisk z kółeczkiem z kreseczką, taki sam jak na telewizorze przy światełku kiedy jest włączony.

Widać na tym przykładzie jak dzieciom w odkrywaniu świata pomaga standaryzacja ikon i jak czterolatek wiąże ze sobą fakty.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: