Torpids 2011, dzień pierwszy

Podczas gdy w Oslo we mgle i przy padającym śniegu odbywają się mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym, w tym samym czasie na rzekach Oxfordu rozpoczynają się zawody w dyscyplinie zdecydowanie bardziej kojarzonej ze słońcem, latem i wysoką temperaturą. Wyścigi wioślarskich ósemek Torpids odbywają się zresztą o tej porze co roku. Także sposób przeprowadzania zawodów zadziwi statystycznego Polaka który wioślarstwem interesuje się raz na cztery lata przy okazji szans medalowych na igrzyskach olimpijskich. Dwanaście łodzi rozstawionych jedna za drugą, ściga się „na dochodzenie”. Po ich zetknięciu bądź wyprzedzeniu łódź ścigająca otrzymuje tzw. bump i kończy ona wyścig zaś łódź dogoniona nadal uczestniczy w gonitwie broniąc się przed dalszym spadkiem bądź próbując zaliczyć własny bump. Łodzie które bump uzyskały przesuwają się w górę klasyfikacji i w następnym wyścigu, których odbywa się kilka podczas zawodów, startują z nowej pozycji. Celem jest mistrzostwo pierwszej dywizji, a dla mniej ambitnych uniknięcie zajęcia ostatniej pozycji w najgorszej dywizji.

Mieszkańcy Wysp są cokolwiek ekscentryczni, ale formuła przeprowadzania zawodów ma swoje zdroworozsądkowe uzasadnienie. Tamiza w Oxfordzie jest zbyt wąska by dwie łodzie mogły się tam swobodnie ścigać obok siebie bądź wyprzedzać. Będąc kontaktowym ten sport akademicki zyskał niewątpliwe walory widowiskowe.

W tegorocznych zawodach kibicujemy reprezentacji Worcester college, szczególnie jego pierwszej żeńskiej osadzie. Dziś mamy dobre wieści – zyskała ona bump już po pierwszych trzydziestu pociągnięciach wiosłami! Jutro życzymy podobnego startu!

One response to this post.

  1. […] O tym blogu « Torpids 2011, dzień pierwszy […]

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: