Druga flota świata

Od czasu drugiej wojny światowej siłę floty mierzy się liczbą lotniskowców. Na Morzu Śródziemnym przykładem na zadanie kluczowego ciosu zza zasięgu dział był nalot na Tarent. Przykładów z Pacyfiku jest wiele, wystarczy wymienić zatopienie pancerników Prince of Wales i Repulse, bądź bitwę o Midway.

Bezsprzecznie najpotężniejszą flotę świata posiadają Stany Zjednoczone. Jedenaście lotniskowców reprezentuje amerykańskie interesy na wszystkich oceanach świata. Ale który kraj rozporządza drugą co do liczby lotniskowców flotą? Rosja? Chiny? Może Zjednoczone Królestwo?

Otóż nie. Pod przyjętymi powyżej warunkami drugą po Amerykanach flotą świata mogą się poszczycić zarówno Włosi (sic!) oraz Hiszpanie (sic!). Obydwa te kraje posiadają po dwa lotniskowce. Pozostałe wyżej wymienione kraje a także Brazylia, Indie, Francja mają po jednym. Kryzys kryzysem, ale włoskie czy hiszpańskie Harriery, a w przyszłości F-35, mogą pojawić się w każdym zakątku globu by strzec interesów tych środziemnomorskich krajów.

Oczywiście to tylko zabawna ciekawostka zakładająca, że następny konflikt będzie wojną konwencjonalną. W innym razie liczyć się będą bardziej rosyjskie, chińskie i brytyjskie okręty podwodne przenoszące pociski z bronią nuklearną.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: