O kim ta powieść?

Pierwsze wydanie powieści „Achaja” na okładce każdego tomu prezentowało tytułową bohaterkę. Sugeruje to skupienie się na jej losach. Ale o kim najczęściej wspomina pierwsza część cyklu?

Jeśli myślicie, że o Achai – popełniacie błąd.

Statystyka wskazuje, że wśród nazw własnych w pierwszej części najczęściej występuje Zaan i jego odmiany, prawie 600 razy. Achaja wymieniana jest o 30% rzadziej. Sirius ma ok. 250 wystąpień, Meredith niewiele mniej. Biafra wzmiankowany jest tylko 3 razy. Troy wygrywa z Luan, Syrinx i Arkach, przynajmniej w częstości użycia. Jako ciekawostkę dodam, że słowa utworzone od popularnego ku**a występują 95 razy (forma podstawowa 65), zaś różne formy du*y 72.

Druga część cyklu jest już rzeczywiście poświęcona Achai (niemal 900 wystąpień). Pojawiają się nowe postaci – Lanni i Shha (dla zainteresowanych: odmiana Shhę i Shhy). Tak jak one Biafra wzmiankowany jest ponad 200 razy. Zaan spadł w klasyfikacji do poziomu Troy, Arkach i Luan t.j. poniżej 150. Przegrywa tu wyraźnie z uniwersalnym słowem na k i pochodnymi – 146 użyć. Sirius występuje tyle razy co formy słowa d**a, prawie sto.

W ostatnim tomie nadal wiedzie prym Achaja (blisko 400), następnie Biafra (ponad 200). Arkach występuje częściej od Troy i Luan. Pojawia się nowa postać, wymieniana niemal 150 razy Annamea. Trzyma się jeszcze Meredith, ale Zaan, Syrinx i Sirius nie przekraczają stu wystąpień. Towarzyszki broni gasną w oczach osiągając 50% i 20% wyników z tomu drugiego, w związku z tym poziom ku**a nie dochodzi do 90, du*a dobiega zaledwie czterdziestu.

Zaan staje się mniej aktywny z tomu na tom, przynajmniej jeśli wierzyć statystyce. Achaja ma swój punkt kulminacyjny w części drugiej. Trzeci tom jest jakby najmniej zogniskowany.

Częstość użycia nazw własnych jest rzecz jasna funkcją fabuły i niewiele da się z niej innego wywnioskować. Podobnie ma się rzecz z niektórymi specyficznymi słowami – przekleństwa afiliują się ze służbą wojskową. A co z wyrazami pozbawionymi właściwości, spójnikami i przyimkami? Czy niosą ze sobą jakąś informację? O tym w następnej części.

Reklamy

One response to this post.

  1. […] O tym blogu « O kim ta powieść? […]

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: