Kto rządził Polską Piastów?

Gąsiorowski w swoich Królobójcach rozebrał na czynniki pierwsze dynastię Romanowów – a właściwie od połowy XVIII wieku niemiecką dynastię Holstein-Gottorp-Romanow. Na tronie Zjednoczonego Królestwa również zasiadali Niemcy. Oczywiście europejskie rody monarsze są już tak wymieszane, że przypisanie im jakiejś konkretnej narodowości jest chyba niemożliwe.

Czy nie ciekawi Was jak to wyglądało dawniej, w początkach polskiej państwowości? Mamy legendarnego Piasta, mamy Siemowita, Lestka i Siemomysła którzy zapewne w stu procentach wywodzą się od Polan lub ewentualnie sąsiadujących plemion. Historycznie poświadczony Mieszko I wkroczył do Europy pojmując za żonę Dobrawę – i tak ich syn, pierwszy król Polski Bolesław Chrobry, był w połowie Czechem.

Tutaj parę zastrzeżeń. Naturalnie mówienie o narodowości w średniowieczu jest ahistoryczne. Niemniej jednak plemiona tworzyły nazwane etnosy które oprócz odrębności kulturalnej musiały przy braku środków efektywnego transportu zachowywać względną odrębność genetyczną. Dlatego zakładam, że w czasach przedhistorycznych na ziemiach polskich władcy plemienni zawierali małżeństwa lokalnie, więc można ich zaliczyć jako stuprocentowych genetycznie członków plemienia. Podobne zastrzeżenie czynię wobec pochodzących z krajów ościennych przodków władców – jeśli o kimś historia nie wspomina, to za mało znaczył, by mieć wśród przodków zamorskie księżniczki, więc zapewne był „czystej krwi tamtejszy”. Jeśli jest kilka wersji pochodzenia danej osoby to zakładam tę najbardziej prawdopodobną.

Wracając do Chrobrego – był synem Mieszka (z założenia czysty Polanin) i Dobrawy, córki Bolesława Srogiego. Matka Dobrawy jest nieznana, ale wszystko wskazuje na to, że ród jej ojca zawierał małżeństwa wyłącznie w obrębie plemion czeskich. Stąd Bolesław Chrobry jest „z krwi”50% Polakiem i 50% Czechem (przypominam o zastrzeżeniach powyżej).

Piastowie_18806_image001

Mieszko II był synem Chrobrego oraz Emnildy – prawdopodobnie księżniczki zachodniosłowiańskiej (ewentualnie czeskiej ale zakładamy pierwszą możliwość).  Mieszko II staje się 50% Łużyczaninem, 25% Polakiem i 25% Czechem.

Piastowie_18806_image002

Żona Mieszka II, Rycheza, jest wg źródeł w 3/4 Niemką ale w 1/4 (po cesarzowej Teofano) Greczynką z Bizancjum. Z kolei Kazimierz Odnowiciel jest w 3/8 Niemcem, w 1/4 Łużyczaninem, po 1/8 Grekiem, Czechem i Polakiem. Domieszka krwi niemieckiej jest znaczna, choć wciąż mniejsza od łącznej słowiańskiej.

Piastowie_18806_image003

Odnowiciel małżeństwem z Dobroniegą zabezpieczył się od wschodu. Dlatego jego obaj synowie, Bolesław Śmiały i Władysław Herman, prezentowali się jak poniżej, ze znaczną domieszką krwi ruskiej. (Możliwe, że matka Dobroniegi pochodziła z Bizancjum, jednak to pogląd mniejszości).

Piastowie_18806_image004

Ostatni władca Polski przed rozbiciem dzielnicowym, Bolesław Krzywousty, był synem Władysława Hermana i Judyty. Dzięki jej kosmopolitycznemu pochodzeniu Bolesław był pierwszym Piastem mającym wśród przodków Węgrów.

Piastowie_18806_image005

Jak widać na początku XII wieku Piastowie mieli polskiego pierwiastka tyle co kot napłakał – była to z pochodzenia dynastia rusko-niemiecka. A to jeszcze nie koniec. Rozbicie dzielnicowe zostawiamy sobie na następny raz.

Komentarze można zostawić poniżej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: